logo
 
 ***

 Film o ojcu Jordanie
www.FatherJordan.com

***
     
---  r e k l a m a  ---
A
A
A
 
"Dla mnie żyć to Chrystus" (Flp 1, 21) - dni pustyni z kard. Robertem Sarahem
W dniach 1-3 lutego 2019 r. ponad 230 duchownych i osób konsekrowanych z różnych zakątków Polski i nie tylko, przeżywało rekolekcje w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Mottem tych dni rekolekcji były słowa św. Pawła z listu do Filipian: „Dla mnie żyć to Chrystus”, które poprowadził kard. Robert Sarah – prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, biblista.
 
Podczas tych dni pustyni uczestnicy rekolekcji mogli obcować z żywym świadkiem wiary, który wzrastał w młodym Kościele Afryki i który nosi w sobie zapał pierwotnego Kościoła. Na każdym etapie swojej drogi duchowej – także wtedy, gdy swoją wierność powołaniu mógł przypłacić życiem – zawsze mówił Bogu „tak”. Ten odważny głosiciel Słowa, wezwany z malutkiej gwinejskiej wioski do Watykanu, jest dzisiaj jednym z najbliższych współpracowników papieża Franciszka. Kardynał Robert Sarah zachęcał słuchaczy, by powrócili do pierwotnej miłości, ponowili swoje oddanie Chrystusowi i odnowili swoje osobiste zaangażowanie powołaniowe.
 
Wygłoszone konferencje dotykały wielu ważnych tematów dla kapłanów i osób konsekrowanych. Pierwszym z nich było powołanie do świętości przede wszystkim poprzez przyjaźń z Panem, słuchanie w milczeniu cichego, łagodnego głosu Pana; dialog z Panem, cierpienie wraz z Panem; ubóstwo, czystość i posłuszeństwo jako rady ewangeliczne i miłość duszpasterska.
 
Kardynał Sarah podkreślał, jak niezbędne jest – w tych dniach rekolekcji i nie tylko –  oddalenie się od hałasu świata i schronienie się w milczeniu, aby móc wsłuchać się w głos Boga i poznawać coraz lepiej siebie.
 
W sobotę 2 lutego przed południem, w święto Ofiarowania Pańskiego, uczestnicy przeżyli również nabożeństwo pokutne, w czasie którego kard. Sarah podzielił się krótką refleksją, a podczas Mszy Świętej w homilii zaznaczył: „Dzisiaj światło jest w rękach każdego z nas, abyśmy je zanieśli w najmroczniejsze zakątki naszego świata” dodając, że „nikt nie jest wykluczony z otrzymania tego światła, którego nie może pokonać żadna ciemność”.
 
Dni skupienia zakończyły się niedzielną Eucharystią. W ostatnim dniu kardynał Sarah odpowiadał na liczne pytania uczestników. Spotkanie z autorem słynnych książek: „Bóg albo nic. Rozmowa o wierze”, „Moc milczenia” czy „W drodze do Niniwy” było też okazją uzyskania dedykacji.
 
Rekolekcje dla księży i osób zakonnych odbywały się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie już w poprzednich latach. Prowadzili je abp Grzegorz Ryś (2018), Amedeo Cencini FdCC (2017), Innocenzo Gargano OSBCam (2016), Raniero Cantalamessa OFMCap. (2015), Giovanni Dal Piaz OSBCam (2012), abp Bruno Forte (2010), Krzysztof Wons SDS (2003). Spotkania te wpisywały się w nurt życia Kościoła, np. Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (2016), Rok Życia Konsekrowanego (2015) czy Rok Kapłański (2010), a stopniowo stawały się też odpowiedzią na prośby uczestników i zainteresowanych.
 
Studio Katolik z przyjemnością rejestrowało przebieg rekolekcji i wydało je w formacie MP3: Dla mnie żyć to Chrustus. Zakupu płyty z nagraniami rekolekcji z kardynałem Sarahem jak i również z nagraniami z poprzednich spotkań rekolekcyjnych dla księży i osób konsekrowanych można dokonać na naszej stronie: www.sklep.katolik.pl 
 
     
---  r e k l a m a  ---
 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook