logo
 

Katoflix

Jak to było? - krótko o historii Studia KATOLIK
 
Studio Katolik swoimi korzeniami sięga lat 90. XX wieku. Wtedy to z inicjatywy kleryków i ówczesnego Rektora Seminarium Salwatorianów w Bagnie koło Wrocławia ks. Juliana Bednarza SDS powstało Studio Salvator. Mieściło sie ono w wieży zamku, gdzie jak na owe czasy udało się przygotować profesjonalne pomieszczenie i sprzęt. Przez kilka lat Studio Salvator przygotowywało dziesiątki audycji dla wrocławskiego diecezjalnego Radia Rodzina. Niektóre z nich udało się zachować i są dostępne tu:Studio to tworzyli ludzie z pasją i przekonaniem, że tą drogą można i należy ewangelizować.
 
W kolejnych latach Studio Salvator w Bagnie służyło także jako miejsce prób i twórczej działalności kleryckiego zespołu Vox Nostra. W nim nabierały kształtu utwory, które później znalazły się na płytach: "Otwórz drzwi Chrystusowi", "Zatroskanej Matce", "Ziemia", "Idź". Muzyka, grana przez seminaryjny zespół była bardzo zróznicowana. Od spokojnych pieśni maryjnych przez żywe rytmy reggea, aż do mocnego rocka. To wszystko sprawiało, że z ewangelicznymi treściami docierać można było do szerokiego grona słuchaczy. Do dzisiaj w seminarium Salwatorianów w Bagnie istnieje i rozwija się grupa muzyczna, podobnie jak i studio w wieży.
 
W salwatoriańskich wspólnotach idea ewangelizacji przez mulitmedia była ciągle żywa. W lutym 2005 r. w Krakowie w ramach Salwatoriańskiego Apostolatu Internetowego powstało Radio Katolik. Początkowo jedyną jego działalnością było emitowanie i promocja w internecie muzyki chrześcijańskiej. Później zawiązana została współpraca z redakcją RUAH.pl i Radio Katolik rejestrowało koncerty w (nieistniejącej już dziś) krakowskiej Piwnicy przy Dominikańskiej oraz tworzyło własne audycje np. "Codzienne spotkania ze Słowem". Wtedy rozpoczęto też używać nazwy Studio Katolik.
 
W 2007 roku Studio Katolik rozpoczęło współpracę z Wydawnictwem Salwator i Centrum Formacji Duchowej, dla którego były nagrywane i produkowane kasety, a później płyty CD z konferencjami i rekolekcjami. Ta szeroko zakrojona współpraca owocowała powstawaniem dobrych, wartościowych materiałów rekolekcyjno-formacyjnych, które docierały na całą Polskę i poza jej granice. Działalność ta trwa nadal i cieszy się wielkim uznaniem wśród korzystających z tych materiałów.
 
W 2008 r. ruszyła w krakowskich Łagiewnikach budowa profesjonalnych pomieszczeń studyjnych. Pod koniec 2010 roku Studio Katolik przeniosło się do tej nowowybudowanej siedziby i rozpoczęło nowy etap swojej działalności. Nowością dla Studia są prace filmowe, które odbywają się w różnych częściach kraju a także po za granicami (Rzym). Powstał szereg filmów, relacjonujących lub promujących różne uroczystości, wydarzenia czy pielgrzymki ale tu kończy się historia a zaczyna teraźniejszość, o której można poczytać w naszych newsach, które pokazują jak bogata i różnorodna jest działalność Studia: 
www.studio.katolik.pl/  

 


 

 

 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2023   |  Facebook