logo
 

Katoflix

A
A
A
 
Obecność. Przestrzeń relacji, bliskości i tożsamości

W dniach 25-27 marca w ramach Szkoły Kierownictwa Duchowego odbyła się sesja pt. "Obecność. Przestrzeń relacji, bliskości i tożsamości".

 

Siostra Beata Zarzycka ZSAPU albertynka, psycholożka, nauczycielka akademicka w Instytucie Psychologii KUL, pierwsza zakonnica pełniąca funkcję prorektora KUL. W sesji tej proponuje integralne spojrzenie na człowieka. Podjęte przez nią tematy rozważne są z perspektywy psychicznej i emotywnej człowieka, z uwzględnieniem jego bogactwa duchowego. W cykl rozważań włączony został temat obecności Boga, który w świetle słowa Bożego podjął ks. Krzysztof Wons SDS.

 

Covid pozostawia po sobie nie tylko śmiertelne rany, szkody i blizny w ludzkim ciele, ale również wywołał drugą pandemię w sferze psycho-duchowej: kryzys człowieczej nieobecności, kryzys w relacjach, egzystencjalną pustkę, a nawet lęk przed bliskością, psychiczne izolowanie się i zamykanie w sobie.

 

Bóg, na którego podobieństwo zostaliśmy stworzeni, jest miłością, relacją trzech Osób. Jesteśmy stworzeni do relacji. Relacje potrafią pobudzić w nas najgłębiej skrywaną siłę motywującą do życia. Zaspokajają naszą potrzebę więzi i tęsknotę za dookreśleniem własnej tożsamości. Żyje w nas potrzeba, by czuć się dla kogoś ważnym, by otwierać się w zaufaniu i być bezpieczną przystanią dla drugiego. W takich warunkach uczymy się, kim naprawdę jesteśmy. W tajemniczy sposób spełniamy się w relacjach przez obecność.

 

Rozważania dotyczą ludzkiego doświadczenia obecności, pogłębionej kultury spędzania czasu ze sobą samym i z innymi, bliskości emocjonalnej i zmysłu bliskości, przeżywania obecności przed Bogiem.

 

Tematy konferencji:

1. Obecność przez doświadczanie
2. Obecność w czasie: trwać zamiast wyrabiać się
3. Nosić w sercu: bliskość emocjonalna
4. Dotyk. Zmysł bliskości
5. Obecność Boga
6. Obecni przed Bogiem

 

Po nagranie z sesji: "Obecność. Przestrzeń relacji, bliskości i tożsamości" jak i pozostałe konferencje ze Szkoły Kierownictwa Duchowego zapraszamy do naszego sklepu:


http://www.sklep.katolik.tv/

 
 

 

 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2023   |  Facebook