logo
 
A
A
A
 
Sesja "Wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny... Księga Jonasza"
W dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 roku w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie odbyła się sesja rekolekcyjna „Wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny... Księga Jonasza”. Spotkanie w ramach Szkoły Biblijnej poprowadził abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski, rekolekcjonista.
 
Abp Ryś zachęcił do analizy i do medytacji nad przesłaniem księgi Jonasza i do odczytania jej z dwóch perspektyw: dosłowne przesłanie księgi Jonasza, jej kontekst i zamysł autora, i poszukiwanie odpowiedzi na pytania pojawiające się w księdze. Oraz z drugiej perspektywy: chrystologicznej, czyli poprzez spojrzenie na postać Jonasza według tradycji Kościoła - jako figurę Chrystusa.
 
Jonasz, choć posłuchał Boga i idzie do Niniwy, to jednak idzie, „bo musi”. Nie jest przekonany, czy to co robi jest słuszne. Idzie wewnętrznie zbuntowany. Brzmi w nim pełne niezrozumienia pytanie: Dlaczego Bóg przebacza łajdakom? 
 
Jonasz jest rozgniewany na Niniwitów... i na Boga. A Bóg uczy go cierpliwie nowego patrzenia na świat, na ludzi i na siebie. Jest łagodny i miłosierny, i może zbudować nowe życie nawet „na popiele”. Sprawił, że miasto grzechu zamieniło się w miasto nawrócenia i przebaczenia. Bóg marzy, że uda Mu się przemienić także i moje serce, tak jak zmienił Niniwę. 
 
Arcybiskup poprowadził swoje rozważania według następujących tematów:
 
1. Znak Jonasza
2. Kerygma Jonasza
3. Kerygma, która jest znakiem
4. Skandal Miłosierdzia
5. Skandal Miłosierdzia
6. Więcej niż Jonasz
 
Abp Grzegorz Ryś w ramach Szkoły Biblijnej prowadził sesje „Błogosławiona między niewiastami. Księga Judyty” (3-5 X 2014), „Siedem Listów do Kościołów. Księga Apokalipsy” (17-19 IV 2015), „Hiob - Księga nadziei” (30 IX - 2 X 2016), „Paweł i Tymoteusz: wychowanie do dojrzałej wiary. 2 List do Tymoteusza” (1-3 IX 2017), oraz „Wielkie pytania Kościoła. Pierwszy List do Koryntian” (31 VIII - 2 IX 2018). W ramach Szkoły Lectio Divina przewodniczył spotkaniu dla prowadzących rekolekcje lectio divina i kierowników duchowych (16-18 XI 2016). Prowadził również rekolekcje dla duchownych i osób konsekrowanych „Jedność działania Ducha. Charyzmat i sakrament” (2-4 II 2018).
 
Po nagranie z sesji „Wiem, żeś Ty jest Bóg łagodny i miłosierny… Księga Jonasza”, jak i poprzednie sesje abp Rysia zapraszamy - jak zawsze - do naszego sklepu: www.sklep.katolik.pl
 
 
     
---  r e k l a m a  ---
 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook