logo
 
A
A
A
 
Zdjęcia do filmu o ojcu Jordanie
W dniach od 17 września do 6 października realizowaliśmy zdjęcia do filmu dokumentalnego o Ojcu Franciszku Marii od Krzyża Jordanie "Become Great Before God!" ("Bądź wielki przed Bogiem!")...
 
„Become great before God”, czyli „Bądź wielki przed Bogiem” to tytuł filmu biograficznego o Założycielu Rodziny Salwatoriańskiej: Franciszku Marii od Krzyża Jordanie. To człowiek wyjątkowy, dlatego czas najwyższy, by powstał o nim dobry materiał filmowy – tym bardziej, że już niebawem, w roku 2018, będzie obchodzona setna rocznica jego śmierci. 
 
Franciszek Jordan miał nie tylko ciekawe życie duchowe, ale także ciekawe życie codzienne. Od młodości czuł się wezwany do założenia zgromadzenia zakonnego, którego celem byłoby głoszenie Ewangelii całemu światu, w każdy możliwy sposób. Już za jego życia jego dzieło uzyskało aprobatę Stolicy Świętej.
 
W Dzienniku Duchowym Jordana można znaleźć inspirujące słowa: „Dopóki żyje na świecie, choćby jeden tylko człowiek, który nie zna i nie kocha Jezusa, nie wolno spocząć Ci” oraz „Bądź wielki przed Bogiem a nie przed ludźmi”. Myśl Jordana wypływa z wezwania Jezusowego: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15) oraz „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5,16). Dlatego Salwatorianów i Salwatorianki można spotkać w każdym miejscu globu ziemskiego. Pracując naukowo, misyjne i duszpastersko otaczają miłością i świadczą o Miłości. Nie brakuje także świeckich – młodych, wolontariuszy i rodzin, którzy myśl Jordana realizują w codziennym życiu.
 
W podróż po miejscach bliskich Franciszkowi Jordanowi zabierze widzów Joe Rodriguez – prowincjał amerykańskiej prowincji Salwatorianów.Pierwszy etap zdjęć został już zrealizowany. Na przełomie września i października 5-osobowa ekipa filmowa wraz z Prowincjałem Amerykańskiej Prowincji Salwatorianów, ks. Roe Rodriguezem, odwiedziła ważne dla ojca Jordana miejsca w Niemczech, Szwajcarii i Rzymie. 
 
Niemal tydzień realizowane były zdjęcia w rodzinnej miejscowości bohatera: Gurtweil – tam zobaczyć można jego dom rodzinny, niewielką rzekę, w której łowił ryby; kolej, przy której pracował, czy pobliską kaplicę w lesie, w której stopniowo rodziło się powołanie kapłańskie.
 
W Szwajcarii Franciszek Jordan spędził ostatnie lata życia, ciesząc się wśród parafian opinią świętości. W kościele w miejscowości Taffers znaleźć można tablicę upamiętniającą pierwsze miejsce pochówku – tam, w latach 1918-1956, znajdowały się jego doczesne szczątki, które ekshumowano i przeniesiono do Domu Generalnego Salwatorianów w Rzymie.
 
Rzym był ostatnim przystankiem na trasie planu filmowego. W pobliżu Watykanu ks. Franciszek Jordan wynajmował pokoje w pałacu Cardinale Cesi – by wreszcie kupić cały dom na potrzeby rozrastającego się Towarzystwa. Choć obecnie budynek jest znacznie mniejszy, nadal podziwiać można piękne wnętrza, czy zobaczyć prywatne rzeczy ks. Jordana – jego biurko, figurę Matki Bożej, książki i inne. W Rzymie ekipa filmowa pracowała w takich miejscach jak wspomniany Dom Generalny, ale także plac Św. Piotra, dom zakonny Sióstr Brygidek, okolice Panteonu, bazyliki św. Apolinarego przy Termach, plac Navona czy starożytna Via Apia. 
 
Ten intensywny czas to wiele godzin pracy każdego dnia, ponad 7 tys. km przebytej drogi i dziesiątki godzin nakręconego materiału.
Drugi etap zdjęć planowany jest w styczniu 2018 roku na Bliskim Wschodzie. 
 
Zapraszamy na oficjalną stronę filmu: www.FatherJordan.com, gdzie można zobaczyć zwiastun oraz inne materiały.

  
     
---  r e k l a m a  ---
 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2019   |  Facebook