logo
 

Katoflix

A
A
A
 
Ojcowie Kościoła uczą nas czytać Biblię

W dniach od 11 do 14 listopada br. przeżywaliśmy po raz siódmy Dni Duchowości Biblijnej. To spotkanie formacyjne było okazją do odkrywania skarbu, jakim jest Biblia, z odwołaniem do bogatego doświadczenia Ojców Kościoła, którzy uczą nas kochać, czytać, medytować i żyć Pismem Świętym. W spotkaniu uczestniczyło 200 osób.

 

Tradycja przekazała nam wspaniałe przykłady zażyłej więzi ze Słowem Bożym. Uczy zażyłości z Pismem, która „stwarza doskonałą harmonię, kształtuje najgłębsze zakamarki duszy, wchodzi doń by stać się częścią naszego świata wewnętrznego” (M. Magrassi). W czasie VII Dni Duchowości Biblijnej chcieliśmy zwrócić uwagę na Ojców Kościoła, aby uczyć się od nich, świeżości, duchowej pasji i głębi w spotkaniu z Biblią.

 

Czwartkowe popołudnie i wieczór przeżywaliśmy pod hasłem "Ojcowie Kościoła uczą nas kochać Biblię". Wykład o takim tytule wygłosił Dariusz Kasprzak OFM Cap - patrolog, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wykładowca w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie.

 

Wieczorne wprowadzenie do lectio divina, dotyczące tekstu z Ewangelii św. Jana - J 8, 1-11, zaproponował uczestnikom Krzysztof Wons SDS - dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, teolog duchowości, rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor publikacji poświęconych modlitwie Słowem Bożym.

 

W piątkowe przedpołudnie wykłady oraz konferencję "pytania-odpowiedzi" prowadził ks. Edward Staniek - patrolog i homileta, wykładowca na Papieskiej Akademii Teologicznej, rekolekcjonista, twórca krakowskiej szkoły homiletycznej.

 

Druga część Dni Duchowości Biblijnej, trwająca od popołudnia w piątek do niedzieli, była przeżywana w klimacie pustyni, pełnego milczenia i na osobistej medytacji Słowa. Prowadził ją Innocenzo Gargano OSBCam. - włoski kameduła, znakomity znawca ojców greckich, wykładowca patrystyki na papieskich uczelniach rzymskich, współczesny mistrz duchowy lectio divina, prowadzący “Tygodnie lectio divina” w Camaldoli i w Rzymie, autor wielu publikacji na temat lectio divina.

 

Sesje Szkoły Biblijnej proponowane są w klimacie pustyni, ciszy i modlitwy osobistej. Uczestnicy są wprowadzani w teologiczne bogactwo i medytację wybranej Księgi Biblijnej w kontekście własnej historii życia. Mają możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym.

 
 

 

 

   Reklama   |   Wspomóż nas   |   Kontakt   |   Księga Gości   |   Copyright (C) Salwatorianie 2000-2023   |  Facebook